ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AcasaAcasa  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

MIG-29...MIG-21..

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100
Men In Black

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 19/11/2010

MIG-29...MIG-21.. Empty
MesajSubiect: MIG-29...MIG-21..   MIG-29...MIG-21.. EmptyMier 17 Apr 2013, 02:56

Salutare tuturor,
Precizez ca am cautat pe forum, dar nu am mai gasit un topic care sa trateze exact acest subiect, in caz contrar, mii de scuze!
Nedumerirea/curiozitatea mea (probabil copilareasca) vizeaza decizia(?) RoAF de a se axa pe un model de avion de vanatoare mai vechi si implicit mai putin capabil decat (ghici?) unul mai nou si mai performant, dat fiind faptul ca RoAF a detinut in trecut un astfel de avion "mai performant". Este vorba descpre MIG-21 (alesul) si MIG-29 (pensionatul). RoAF a intrat in posesia MIG-29 cu cateva zile inainte de loviluţie, retragand din uz ultimele exemplare in 2003. Acum, responsabilli modernizeaza de mama focului MIG-21uri incercand sa faca din câc..sa faca din dacie volkswagen. Ma gandesc eu...probabil nu erau suficiente MIG-29..probabil erau prea scumpe pentru a achizitiona mai multe..ori platforma de MIG-21 ofera mai multe posibilitati ( Suspect )...sau interese..
29-le e totusi un "vanator" din generatia a 4-a...
E doar o curiozitate ce nu-mi da pace de ceva vreme...dati-va cu parerea sau luminati-ma daca e cazul Idea ...
Sus In jos
Rafale
Flight Level 200
Flight Level 200
Rafale

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/08/2010

MIG-29...MIG-21.. Empty
MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   MIG-29...MIG-21.. EmptyMier 17 Apr 2013, 07:46

Cam asa cum zici, odata nu aveam prea multe, le-am primit cam tarziu, daca nu era cu Revolutia am fi primit mai multe in timp.
A doua, fiind cu doua motoare, costurile de intretinere aferente erau duble fata de Mig-21 care are unul singur. Si iaca asa, acum zburam cu o 'flota' de avioane demna de dus la muzeu, pilotii abia fac ore de zbor ca sa conserve resursa si aia 'de sus' - 'minti stralucite' vor sa luam niste F-16 la kilogram, ca na, e mai ieftin si da bine la Unchiu' Sam in timp, RoAF va trece pe F-35 si daca am cumpara alt avion nu am putea face asta, ca F-16 e platforma de la care pleci pt F-35. O sa luam noi F-35 cand aia le ingroapa in nisip prin Arizona si Nevada... vai de steaua noastra!
Sus In jos
Men In Black
Flight Level 100
Flight Level 100
Men In Black

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 19/11/2010

MIG-29...MIG-21.. Empty
MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   MIG-29...MIG-21.. EmptyMier 17 Apr 2013, 14:47

Total de-acord!
F-16...capăi dupaia cat de curand trecem pe F-35...deci...biznis ez iujuăl, rumeiniăn staiăl...
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 45
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MIG-29...MIG-21.. Empty
MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   MIG-29...MIG-21.. EmptySam 20 Apr 2013, 16:56

Nu sunt romanii chiar atat de dobitoci sa modernizeze un avion vechi de jumate de veac, in loc sa modernizeze o flota de avioane mai noi.

Discutia e lunga, este explicata pe net in multe feluri. In mare totul se invarte in jurul licentei AEROSTAR pentru reparatii/modernizare Mig 21, Israelienii de la ELBIT si Traian Basescu.

A existat un program de modernizare a MIG-ului 29...din care a ramas "albastrul" SNIPER...ce s-a dovedit a fi prea scump.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MIG-29...MIG-21.. Empty
MesajSubiect: Re: MIG-29...MIG-21..   MIG-29...MIG-21.. Empty

Sus In jos

MIG-29...MIG-21..
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: