ROMANIAN SPOTTERS
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.

AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Intrebari - raspunsuri despre forum

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 14 Mai 2012, 14:24

"PS: vand melci. vrac si la bucata. "
Iar ai incalcat regulamentul!(chiar daca sunt sigur ca is de cea mai buna calitate,date fiind conditiile de transport a furajelor,si, banuiesc spatiile de cazare 5*+)Wink
2.13. Anunturile sau postarile cu caracter comercial nu sunt permise fara un accept prealabil din partea Administratorului.
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 47
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 14 Mai 2012, 14:57

E un progres semnificativ de la ascutit cutite la vazarea de melci vrac (tot in piata, acolo ? de unde ai trimis si fotografia ?) si de asemnea de la Logan la Bugatti Very Happy
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi

Numarul mesajelor : 712
Varsta : 50
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 14 Mai 2012, 20:19

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, sprijin și explicații, au fost cât se poate de lămuritoare. Acum că știu mai multe despre ”meseria” de moderator mai că îmi vine să trag concluzia că de fapt trebuie să cunoști fiecare membru care postează pe forum pentru a-l modera, cu o ”notă” de orientare către comprtamentul individual. Asta pentru a acoperi aspectele neprecizate de regulament, care regulament însă, dacă i se adaugă prea multe paragrafe, va deveni greoi și dificil de urmat (și activitatea de moderare mai complicată în consecință).

Boeing777-300 a scris:
mi-am vandut Loganul si am dat comanda de un Bugatti Veyron. am citit ca-s masini bune, am nevoie de o masina puternica cu care sa mai car cate un balot de paie din cand in cand.
Nu-ți lua Bugatti, am eu o cunoștință (are un service auto de aproape 10 metri pătrați, cu o firmă frumoasă pe care scrie ”Reparăm orice tip de camion” - pe scurt, un expert în Veyroane) care mi-a zis că într-un an, un an și ceva încep să scârțâie balamalele la portbagaj. În plus, portbagajul e în față! Uite:

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 Bugattiveyrontrunk

Ce te faci când te duci după balotul de paie și omul îți spune: ”Trage aci cu spatele, să pun balotu'!" și te vede intrând cu fața? Crezi că mai face afaceri cu tine? Laughing

Edi

Ultima editare efectuata de catre Edi in Lun 14 Mai 2012, 20:25, editata de 1 ori
Sus In jos
crokodilu
Membru activ

Numarul mesajelor : 625
Varsta : 43
Data de inscriere : 19/11/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 23 Iul 2012, 21:07

Ca sa nu mai pice si altcineva in pacat ca mine, o lamurire legata de regulament: nu se pot incarca imagini la alta rezolutie decat cele indicate in regulament? Si totusi ma lovesc de doua situatii: am un senzor de dimensiune patrata sau de dimensiune mai mica deca acei 1024px, ce fac? Daca fac un mozaic (panoramica) cu greu pot obtine un raport de aspect 4:3, ce fac?
Scuze daca s-a mai discutat, nu sunt la curent.
Spor.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 24 Iul 2012, 05:16

Pai daca e mai mult de 1024 pui poza thumbnail.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ

Numarul mesajelor : 625
Varsta : 43
Data de inscriere : 19/11/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 24 Iul 2012, 22:02

Multumesc, dar intrebarile erau:
- ce fac daca am poza mai mica de 1024px, conform regulamentului "Nu se accepta poze cu rezolutia mai mica de 1024 pixeli pe latura mare."
- ce fac daca nu am raportuld e aspect 3/2 sau 4/3 dar latura are 1024px, conform regulamentului "Formatul de poze aceptat este... cu raportul de aspect intre 3/2 si 4/3 (proportii inversate in cazul pozelor de tip portrait)"
Thumbnail se aplica daca am mai mult de 1024px pe latura mare deci nu e cazul celor doua situatii de mai sus.
Spor.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Dylan
Moderator
Dylan

Numarul mesajelor : 4823
Varsta : 48
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMier 25 Iul 2012, 01:11

Atata timp cat latura mare are dimensiunea de 1024 de pixeli (sau latura mica la pozele tip portret) este ok pentru paginile forumului. Mai mica nu se accepta, mai mare nu. Pentru aceste cazuri exista doua solutii: THUMBNAIL sau LINK spre poza respectiva urcata intr-un site de hosting.
Panoramicele la fel, latimea 1024, thumbnail sau link.

In ceea ce priveste raportul intre laturi (3:2 sau 4:3) nu cred ca au fost probleme din partea moderatorilor cand au aparut poze cu laturile mici care ieseau mai mult sau mai putin din grafic, adica 1024x760 respectiv 1024x681... Problema mare a fost intotdeauna latimea! Cat timp in Regulament era trecut ca obligatorie dimensiunea de 800 pe latime se gaseau unii care urcau la 1024 sau mai mult. Acum e invers... Razz Very Happy
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Discutii   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 00:25

Dat fiind faptul ca din ce in ce mai multe TR sunt sterse de catre moderatorii dornici de curatenie si disciplina, o sa va fac Trip Reporturi cu poze de dimensiunea 258x300 eventual facute cu camera VGA. Am fost in primii 5 membri ai acestui site si niciodata nu am avut probleme de acest gen cand am postat. Brusc dimensiunea e prea mare. Uploadez pozele cu servimg.com unde sunt facute automat 800 PIXELI (special pentru forumuri)...
In fine...am ajuns la concluzia ca nu o sa mai acord atentie acestui forum, "ziar" preferat de mine in ultimii ani, cu atat mai mult sa pierd vremea sa fac poze pentru voi, sa imi risc jobul sau sa stau 2h din putinul timp liber care il am la dispozitie sa sortez si sa uploadez poze.

Sayonara

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 Hello-10
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 06:28

Cayenne, aia-i problema, cu 800px. Dimensiunile standard acceptate sunt 1024x...

Wizzkid...daca ai ceva de spus, spune. Daca nu, nu scrie numai asa aiurea ca sa se contorizeze posturi, ca si asta se pedepseste.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia

Numarul mesajelor : 2881
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 09:20

Cu tot respectul asta e de cascadorii rasului Smile)))))))...in primul rand servimg are din cate stiu eu si posibilitatea sa dimensioneze automat la 1024x...! In al doilea rand mai exista si photobucket.com (pe care eu il folosesc cu succes) si imageshack.com si altele care funtioneaza fff bine la 1024x...!

Nu in ultimul rand, rad deja cu lacrimi dar am si un zambet amar. In tara asta voi ati auzit de reguli? Ati invatat sa le respectati?

Cayenne, cu tot respectul, ai o meserie in care respectarea regulilor este un lucru esential si ar trebui sa stii ce inseamna asta.

Si ca sa iau apararea moderatorului, o buna vreme moderatorii acestui forum au redimensionat si reuploadat pozele puse la dimensiuni mai mari si au tot rugat membrii sa respecte dimensiunile cerute. Nu era de obligatia lor sa faca asta dar totusi au facut-o insa respectul fata de munca unui moderator este nul.

Din punctul meu de vedere ai incalcat regulamentul si ai fost sanctionat exact cum scrie la regulament....daca tu te superi pe chestia asta iti iei jucariile si pleci sincer nu stiu din partea cui este problema Wink

Regulamentul e unul de bun simt si e facut sa fie respectat! E chiar asa de greu sau in ziua de azi bunul simt a ajuns o chestie rara!?
Sus In jos
the_whizzkid
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 01/05/2012

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 12:29

Dar totuși, la ce conteaza dimensiunile pozelor ? Cu ce deranjeaza ?
Sus In jos
Catalin80
Flight Level 100
Flight Level 100
Catalin80

Numarul mesajelor : 138
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/01/2011

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 12:56

the_whizzkid a scris:
Dar totuși, la ce conteaza dimensiunile pozelor ? Cu ce deranjeaza ?

Asta este regulamentul. PUNCT! Comentam asa ca sa ne aflam in treaba.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 27
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 14:21

Vad ca n-a explicat nimeni inca: regulamentul e asa din urmatoarele motive, doar doua, foarte simple:

1. Poze mai mari de 1024px latesc pagina prea mult si ar presupune scroll orizontal pentru multe monitoare mai mici/laptopuri.
2. Poze mai mici de 1024px (800) se puneau pe forum pana de curand, dar dimensiunea a fost schimbata la cererea mai multor membri.

Capisci?
Sus In jos
the_whizzkid
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 01/05/2012

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 14:24

arianne a scris:
Vad ca n-a explicat nimeni inca: regulamentul e asa din urmatoarele motive, doar doua, foarte simple:

1. Poze mai mari de 1024px latesc pagina prea mult si ar presupune scroll orizontal pentru multe monitoare mai mici/laptopuri.
2. Poze mai mici de 1024px (800) se puneau pe forum pana de curand, dar dimensiunea a fost schimbata la cererea mai multor membri.

Capisci?

Da, dar chestia cu scroll se poate rezolva. Adica, acel albastru de pe margini sa dispara, iar pagina sa fie in proportie de 100%. Asta poate rezolva un administrator, atunci nu cred ca ar mai fi vreo problema.

Madalin
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 15:47

Pana si la Posta Romana se fac modificari pentru lejeritatea clientilor. La voi dupa sistemul comunist ca sa nu zic blosevic. Daca 2 persoane stau in loc mai mult de 2 minute imediat se face coada in spatele lor crezand ca se vinde ceva.
Dintre voi platitorii de taxe...care sunteti trimisi de colo-colo pentru cate o semantura ori stampila: Taxa la trezorerie, completare de cerere la politie + coada, timbru de la Posta + coada + pauza de masa si schimb de tura, cu revenire la sectia de politie pentru o alta coada +...s-a terminat programul, veniti saptamana viitoare ca vinerea nu lucram, iar luni doar de la 9-12 avem program cu publicul deci...luati-va concediu ca sa va putem elibera un cazier.

Asta sa fie problema, ca tocim scrolul ori ca imaginea e prea lata? Pai stergeti va rog toata rubrica Umor aviatic...e mai crunt sa uzezi mouse-ul 2 sec. decat sa te faci membru pe j'de mii de site-uri cu parole si Nickname-uri...ca sa uploadezi pozele...sa copiezi linkuri...
Oricum, va las sa va amuzati ori sa va bateti cap in cap, mi-ati fost ca o familie si v-am acordat mult timp. Nu-mi mai luati apararea ca nu merit, sunt vinovat si duc lipsa de atentie, dar un lucru nu uitati; Cu toti ati inceput sa fotografiati din boscheti cu sapuniere, punand intrebarea DE CE NU AVEM VOIE SA FOTOGRAFIAM?
Raspuns: NU STIU, dar nu aveti voie (probabil erau si inca sunt prea lejeri sa schimbe o amarata de regula, pe care nici ei nu stiu unde este si de cine a fost scrisa).

La multi ani tuturor!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 27
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 17:10

Cayenne a scris:
Cu toti ati inceput sa fotografiati din boscheti cu sapuniere, punand intrebarea DE CE NU AVEM VOIE SA FOTOGRAFIAM?
Raspuns: NU STIU, dar nu aveti voie (probabil erau si inca sunt prea lejeri sa schimbe o amarata de regula, pe care nici ei nu stiu unde este si de cine a fost scrisa).

Din asta sa inteleg ca trebuie sa ne mobilizam si sa schimbam amarata de regula inapoi la 800px, regula asupra careia confuziile de-abia daca se mai domolisera, la multe luni de cand a fost introdusa.

P.S. Voi nu sunteti clientii nostri. Si nici noi nu suntem bugetari.
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori

Numarul mesajelor : 765
Varsta : 36
Data de inscriere : 11/01/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 18:20

Cayenne a scris:
Pana si la Posta Romana se fac modificari pentru lejeritatea clientilor.

arianne a scris:

P.S. Voi nu sunteti clientii nostri. Si nici noi nu suntem bugetari.

Rar intervin in "discutiile"de pe forum, dar de data asta simt nevoia sa imi zic parerea....

1. Adminii, moderatorii si toti ceilalti implicati in forumul acesta, in munca de a obtine acces in anumite aeroporturi, in promovarea grupului nostru sunt toti VOLUNTARI!. Ei fac munca asta pe timpul lor, pe banii lor, si mai ales pe nervii lor!
Si credeti-ma, nu e deloc usor!
Eu una ii admir pentru cata rabdare au avut, si cata munca au depus (repet, pe timpul lor personal si pe nervii lor. sunt sigura ca multi ar fi preferat sa stea cu familia decat sa re-dimensioneze pozele puse aiurea)

2. Regulamente gasesti oriunde in lumea asta, la orice loc de munca, la orice site, forum...
Ca pe alte forumuri is diferite feluri de regulamente, e treaba lor cum se organizeaza. Forumul acesta are un anumit regulament, stabilit de mult timp, gandit si raz-gandit de nenumarate ori, pana cand am ajuns la o forma in care sa usureze atat munca de moderare, cat si postarile pe forum.
Si la regulament se lucreaza continu, pentru a fi cat mai usor de inteles si urmat.

3. Dimensiunea de 1024px a fost aleasa pentru ca e dimensiunea ideala pentru a incapea poza pe majoritatea laptopurilor si calculatoarelor. Da, e simplu de dat scroll, dar la fel de simplu e sa le pui si la dimensiunea corecta. Pana la urma, e o forma de respect pentru ceilalti useri de pe forum, sa le pui in asa fel incat sa se poata bucura de ele.
Legat de a amesteca poze de 800px si 1024px in acelasi post, sau aceasi pagina... hai sa fim sinceri, arata naspa! Ar fi un amalgam prea mare!
Si la 1024px chiar pot sa vad si eu ce e in poza aia, nu e totul "purice" ca la 800px.

Flori
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyLun 13 Aug 2012, 19:03

Sunteti de rasul curcilor cu toate comentariile astea. Imi pare rau de Cayenne ca e baiat fain, dar eu as i-as bana pe toti carora nu le convine nimic pe aici si comenteaza intr-una si nu mi-as mai bate capul. Cat timp au fost dimensiunile la 800x... toata lumea comenta ca sunt prea mici pozele. Acum ca sunt la 1024x... toti cer iar 800.
Toti comentati ca moderatorii sunt rai si sterg dar va place sa priviti un forum ordonat si organizat. Cum era ca toata lumea sa scrie unde si ce vrea aici si sa puna poze cum il taie capul?
Aveti idee cate poze am redimensionat eu si alti moderatori de la 4000 sau 5000 de pixeli latime??? Sau cate am sters care aveau latime de 300? V-ar fi placut sa aveti asa topicuri? Cu o poza care ar fi incaput pe un bloc si alta care intra pe un telefon? Voi credeti ca tot forumul asta a picat asa, fara munca, fara nimic? Bagati-va mintile in cap si nu mai comentati aiurea. Sunt reguli, respectati-le! Vreti sa pune-ti un TR sau o poza, faceti totul asa cum vi se cere. Daca nu, faceti voi un forum unde puneti totul cum va taie capul si gata discutiile.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

Numarul mesajelor : 4823
Varsta : 48
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 14 Aug 2012, 10:11

Dragilor, am citit cu rabdare tot ce ati scris pana acum, asa ca va rog sa cititi si voi ce am de spus:

In primul rand am sters (mutat) TR-ul lui Cayenne, nu pentru ca am ceva cu el ci pentru ca este a 5-a sau a 6-a oara cand, in ultimele 2 luni se posteaza imagini la o dimensiune care nu este regulamentara. Nu dau nume aici ca nu-i frumos! Nu eu am facut regulile ci doar am participat la stabilirea lor impreuna cu ceilalti admini si moderatori. Treaba noastra este de a "veghea" la bunul mers al lucrurilor pe aici si de a lua masuri in cazul in care nu sunt respectate. Daca pozele erau mai mari de 1024, ma apucam de ele, le salvam si le dadeam un resize ca nu-i asa mare branza si asa am facut cu mii de poze si eu si ceilalti moderatori in anul 2009. Pozele nici macar nu erau editate prea mult, la fel nici text nu era , asa ca nu era mare lucru sa le urce inca o data. Cayenne a ales alta cale, aceea de "a face scanadal" public.

Acum daca tot vorbim de Cayenne, sa vedem in ce masura nu a respectat Regulamentul forumului si adevarul e ca ma mira tare atitudinea lui de acum stiind ca este unul din cei mai vechi membri si ca lucreaza in bransa de ceva timp iar in bransa asta regulile se cam respecta ...

Ce reguli nu a respectat Cayenne pana acum:

In primul rand paragraful 3.3, in care se stabileste o regula ce trebuie sa fie respectata, regula care a fost schimbata tot la cererea membrilor de la 800 latime la 1024.
Citat :
3.3. Formatul de poze aceptat este .gif, .jpg sau .png cu o rezolutie de 1024 pixeli pe latura mare (latimea in cazul pozelor de tip portrait) cu raportul de aspect intre 3/2 si 4/3 (proportii inversate in cazul pozelor de tip portrait) sau thumbnail daca rezolutia este mai mare de 1024 pixeli pe latura mare. Nu se accepta poze cu rezolutia mai mica de 1024 pixeli pe latura mare.

In al doilea rand, paragraful 4.6, in care Cayenne a (hai sa-i spunem) "polemizat" pe baza deciziei de a se sterge postul respectiv si chiar a deschis subiect de discutie pe forum intr-un loc in care nu-si avea locul. Pentru asta exista alta locatie, special stabilita in forum si pe care am si indicat-o in postul meu de pe pagina cealalta si in care se va muta toata poliloghia de aici.

Citat :
4.6. Este interzisa polemizarea cu moderatorii pe baza deciziilor administrative luate de acestia, sau transformarea acestor decizii in subiecte de discutie pe forum. Daca un membru considera ca moderatorul a interpretat eronat regulile forumului, poate contacta pe e-mail sau mesaj privat Administratorul.

In al treilea rand si cel mai grav mi se pare limbajul pe care-l foloseste in postul scris ieri (ora 23:49, ca sa nu mai citez aici).
Citat :
2.7. Postarile trebuie sa respecte membrii forumului si pot combate cel mult opiniile acestora si nu persoanele. Nu sunt permise comentariile defaimatoare la adresa persoanelor membrilor. (Cu totii putem face greseli, afirmatii ilogice sau false, etc. si lucrurile acestea ne pot fie combatute si criticate, dar asta nu da dreptul nimanui sa ne caracterizeze pe forum cum suntem noi ca oameni: prosti, nesimtiti, etc.).

Acestea fiind spuse, pana la o decizie a Administratorilor vom muta aceste 2 pagini de discutie la "Organizare forum"
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 14 Aug 2012, 17:55

Se pare ca spiritele se incing in loc sa se racoreasca. Am inteles ca noul format de 1024 pixeli e valabil de la 1 decembrie 2011 si cautand exemple care intaresc regula incalcata am gasit asa :

https://romanian-spotters.forumz.ro/t6596p80-aeroportul-bucuresti-henri-coanda-otopeni-mai-2012#121074

Membrul la care ma refer este precum se vede administrator iar fotografiile la care ma refer , publicate in 9 mai 2012 deci la 5 luni de la intrarea in vigoare a noului regulament difera ca rezolutie respectiv Monarch Airlines - Airbus A321-231 - G-OZBT - cn 3546 are 1024x682 de pixeli iar a doua Monarch Airlines - Airbus A330-243 - G-SMAN - cn 261 are 800x533 de pixeli. Nu a sarit nimeni atunci , nu s-au nascut discutii inutile desi toata lumea buna azi sustine ca regulamentul e regulament si e mai presus de orice. Nu s-au sters fotografiile si vreau sa cred ca din cauza ca oamenii au apreciat munca pe care o depune acest membru si a calitatii fotografiilor. Oare de ce nu s-ar aplica aceeasi masura si in cazul lui cayenne la un amarat de trip report pe care nici nu am apucat sa il urmaresc ? Cayenne munceste si el sa ne arate fotografii si frumos este sa il lasam sa ne introduca in admosfera muncii pe care o face si totusi sa nu uitam ca discutia a inceput de la un TR nu de la fotografia de aeronave , trebuie facuta diferenta.

Acum solutiile ar fi doua : prima e sa lasam ca forumistii sa posteze pozele la un format maxim de 1024 de pixeli pentru ca inteleg ca rezolutiile mai mari bulverseaza lay out-ul forumului (ca doar de aceea nu se admit poze mai mari dar nu vad de ce nu se pot accepta mai mici) si sa dam dovada de flexibilitate in interpretarea regulamentului sau o a doua solutie propusa de domnul Mengelaus e sa dati ban la toti membri care incalca cat de putin regulamentul iar forumul sa devina unul privat.

Eu personal as alege prima solutie. Sunt curios voi ce alegeti.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken

Numarul mesajelor : 3450
Varsta : 65
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 14 Aug 2012, 19:08

florin a scris:
https://romanian-spotters.forumz.ro/t6596p80-aeroportul-bucuresti-henri-coanda-otopeni-mai-2012#121074
Membrul la care ma refer este precum se vede administrator iar fotografiile la care ma refer , publicate in 9 mai 2012 deci la 5 luni de la intrarea in vigoare a noului regulament difera ca rezolutie respectiv Monarch Airlines - Airbus A321-231 - G-OZBT - cn 3546 are 1024x682 de pixeli iar a doua Monarch Airlines - Airbus A330-243 - G-SMAN - cn 261 are 800x533 de pixeli.
Fiindca ai facut referire la mine, ma simt obligat sa intervin si sa-ti spun ca poza in cauza, care a fost urcata pe imageshack, are 1024x682 pixeli. Dupa nu stiu ce reguli ale lui imageshack te trezesti dupa un timp cu aceeasi poza mai mica sau chiar cu alta poza. Am patit-o si eu si mi-a fost semnalata problema si de alti membri.

Daca as fi urcat-o la momentul respectiv la rezolutie mai mica, as fi vazut singur, sau m-ar fi atentionat un moderator.

Regulamentul este valabil pentru toti, inclusiv pentru moderatori si administratori. Cine-l incalca este avertizat prin mesaj privat sa editeze mesajul cu pozele la dimensiunea specificata in regulament sau sa trimita link-urile unui moderator care va edita mesajul in cauza.

Liviu
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyMar 14 Aug 2012, 19:57

Shouriken nu am vrut sa fiu malitios in exemplul dat de mine anterior dar erau 2 poze una dupa alta de dimensiuni diferite. Probabil ca imageshack le redimensioneaza , nu contest asta, dar in acest topic (de mai jos) cam toate fotografiile sunt uploadate pe imageshack la date diferite dar in ordine cronologica iar patern-ul de redimensionare cronologica nu se respecta in sensul in care fotografii mai noi sunt redimensionate mai repede decat fotografii mai vechi. Nu imi dau seama cum merge treaba dar eu am fotografii uploadate de mult (peste 1 an) care si-au pastrat dimensiunea initiala asa ca nu pot verifica aceasta situatie.

https://romanian-spotters.forumz.ro/t17p1040-bucureti-aeronave-in-zbor

Ca sa destindem un pic atmosfera, citind semnatura lui Mengelaus, imi aduc aminte de melodia : Am BANi de dat ............ bounce
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyVin 17 Aug 2012, 15:59

vai, mai e putin si mergeti la Curtea Constitutionala cu regulamente si legi. Dylan, parca esti Judecator si enumerezi incalcarile legii intr-un proces f serios.

Faci, de asemenea, referire ca au mai postat si altii recent la dimensiunea 800. eu recunosc ca sunt unii dintre ei. am facut-o ptr ca am uitat ca s-a schimbat regulamentul. vina mea, insa nu am mai pus poze aici demult si din obisnuinta le-am pus la 800. imi cer scuze, a fost fara intentie.

Ca de obicei, se face mult caz. A pus Cayenne poze la 800? ok, a gresit, insa omu' a muncit sa le faca si, din pasiune, le impartaseste cu noi. da-i un mesaj politicos sa le modifice la dimensiunea actuala ceruta de regulament si se rezolva problema. nu ii stergi pozele!!! nu mai e nevoie de dezbateri si luari de pozitie care mai de care mai pompoase si mai hilare.

dragi moderatori care ne spuneti de munca voastra si ca totul este voluntariat si e timpul vostru. la fel este si participarea noastra aici. daca facem poze si le punem aici tot din pasiune o facem, in timpul nostru liber si fara a urmari vreun folos material. daca se mai incalca regulile actionati cu tact si politete. daca vreun membru este in dezacord cu voi, dezbateti frumos problema (daca exista) si nu va umflati in pene inutil cu regulamentul in mana. oamenii inteligenti ajung mereu la un conses.

sunt de acord cu voi ca e frumos sa avem toate pozele la o singura dimensiune. fie ea 800 sau 1024. repet, daca mai gresim ne corectam.
stergerea pozelor unui membru inainte de a incerca sa rezolvi problema altfel e inelegant si in detrimentul scopului forumului pana la urma.

numai bine
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptySam 18 Aug 2012, 00:12

@ Boeing777-300 Apreciez postul tau pentru ca ai atins elegant tot ce se putea spune. Cred ca "beligerantii" s-au racorit - s-au schimbat idei , sentimente si "urari" iar acum e cazul sa ne oprim.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 EmptyDum 30 Sept 2012, 06:51

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 11291826

Anuntul de mai sus se gaseste in majoritatea subtopicurilor forumului iar la citirea titlului fiind curios l-am accesat. In loc sa ma duca la o pagina de fotografii , informatii sau discutii primesc sec mesajul de mai jos :

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 15544712

Acu poate nu inteleg dar daca un anunt se vrea global (DEX : GLOBÁL, -Ă, globali, -e, adj. Care ia în considerație toate elementele unui ansamblu, care rezultă prin însumarea tuturor elementelor de același fel; total. – Din fr. global.) dar nu e pentru toata lumea de ce anuntul se mai vrea global ? Inteleg ca in unele topicuri nu se poate scrie de toata lumea (si acesta un aspect discutabil ca doar pe forum oamenii se intalnesc sa si discute nu doar sa ia aminte) dar unele topicuri sa nu le poti nici citi chiar daca sunt anunturi mi se pare ilogic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 12 Empty

Sus In jos

Intrebari - raspunsuri despre forum
Sus 
Pagina 12 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: