AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

 

 Calgary International (YYC / CYYC)

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 25 Mar 2008, 07:36

Calgary International Airport (YYC/CYYC) – in detaliu


Inainte sa incepeti sa cititi acest reportaj, vreau sa-mi cer scuze pentru greseliile de ortografie si gramatica. Am plecat din Romania cind aveam 11 ani (acum16 ani), si nu am prea evoluat in acest domeniu, deci va multumesc pentru intelegere..

Aeroportul International din Calgary, provincia Alberta a fost “baza” mea in ultimii 6 ani.

Pe parcusul anilor, am fost conectat de acest aeroport in mai multe feluri; nu numai ca spotter si pasager, dar si ca pilot. Pot spune ca a fost “a doua casa a mea”. In 2002 am inceput sa merg la aeroport sa spot avioane, iar in 2005, am inceput scoala de aviatie civilia, unde am fost elev circa doi ani si jumatate, dupa care am primit o pozitie tot la acea scoala unde am lucrat pina in Februarie 2008 cind m-am mutat in Vancouver.

Am incercat sa va arat acest din mai multe unghiuri (cladiri, terminale, turn de control, vederi din aer, si bineinteles avione care fregventeaza acest aeroport.) Toate pozele sunt facute de mine, sau cu aparatul meu, de pretieni si colegi de zbor. Va rog sa nu le upload pe alte web-siteuri. Multumesc

Aeroportul este plasat in nord-estul orasului, la 70 de km de Rocky Mountains. Calgary a devinit celebru in 1988 cind au fost Jocurile Olimpice de Iarna. Aeroportul s-a schimbat mult in ultimii 20 de ani si multe din aceste schimbari au fost de cind Calgary a devenit locul #1 in Canada ca crestere economica, datorita industriei de petrol is gaz.

In anul 2008 Calgary este pe locul 3 in Canada, dupa Toronto Pearson si Vancouver International.

Niste statistici:


Nivel deasupra marii: 3,557 ft (1,084m)

Total nr. de piste: 3

Pista 16-34 are 12,675 ft (3863m) si e cea mai lunga pista din Canada
Pista 10-28 are 8,000 ft (2438m)
Pista 07-25 are 6,000 ft (1,890m)

Nr. de pasageri (in 2007) = 12, 240, 786
Aterizari/Decolari (in 2007): 248, 548

Diagrama aeroportului
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_0287


Sper sa va placa. Daca aveti ceva intrebari, comentarii, etc, va rog sa le adresati.

Vio
Calgary International (YYC / CYYC) Cladirialeaeroportului

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0159j

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0136b

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0136q

Jet bridge pe partea “D” a aeroportului, unde Westjet isi are baza.
Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0138

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc1458

Turnul de control:
Calgary International (YYC / CYYC) Dsc3968

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc4022

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc4018

Una dintre statiile de pompieri
Calgary International (YYC / CYYC) Dsc4027

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0361w

Calgary International (YYC / CYYC) Dsc0010o

Sediul cental si hangarele companii Westjet.
Calgary International (YYC / CYYC) 1004327



Inauntru in Terminal, pe partea “A” a companiei Air Canada
Calgary International (YYC / CYYC) 1004172x

Calgary International (YYC / CYYC) 06-06-2005074

Calgary International (YYC / CYYC) 06-06-2005076

Calgary International (YYC / CYYC) 1004171

Calgary International (YYC / CYYC) 1004166

Calgary International (YYC / CYYC) 1004168

Calgary International (YYC / CYYC) 1004155

Calgary International (YYC / CYYC) 1004038

Calgary International (YYC / CYYC) 1004035

Calgary International (YYC / CYYC) 1003260h

Hangarul scolii mele de aviatie
Calgary International (YYC / CYYC) 1002083

Calgary International (YYC / CYYC) 1002079

Calgary International (YYC / CYYC) 100_2071

Calgary International (YYC / CYYC) 100_4435

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0361
Un alt spotter, (directorul unei scoli generale din oras.)
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1534

Calgary International (YYC / CYYC) Avioanesicompanii

S.T.A.R.S (Shock Trauma Air Rescue Society) – MBB/ Kawasaki BK-117B-2D
Calgary International (YYC / CYYC) IMGP4744

Royal Air Force Tornadoes – venite din anglia pentru atrenament
Calgary International (YYC / CYYC) IMGP4740

Turnul de control
Calgary International (YYC / CYYC) HPIM3455

Diamond Star DA40-180, unul dintre avioanele care le-am pilotat pe parcurs. Cred ca am vreo 100 de ore in acest avion C-FNAC.
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_4437

Cu acest avion am zbuart eu la Denver.
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_4007

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3991

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3973

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3853

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3838

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3144

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3135

Airport Security (baietii care ne tot iau la intrebari stupide... dar s-au obijnuit cu noi)
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_3040

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_2980


British Airways 777 de la Londra. Pritena mea Anne a fost in acest avion cind am facut poza.

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1559

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1590

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1527

Air Canada astepta dupa noi sa aterizam. Poza facuta de amicul meu Andrew.
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1452

Primul zbor efectuat din Anglia in Calgary cu aceasta companie
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1369

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1346

Diferenta intre Diamond Katana (unul din avionele din flota scolii mele, care l-am pilot si eu), si un Air Canada Airbus 330 care pleca spre Europa (FRA sau LHR)

Alberta Air Ambulance – Una dintre companiile care sunt “pe radarul meu” de job.
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1240

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1233

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1118

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0964
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0917

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0913

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0911

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0884

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0811

Avion Chinezesc
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0810

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0396

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0374

Air Canada Jazz – Alta companie care e pe “radarul meu” de joburi...
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0359

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0321

Seara, cu panorama down-town-ului
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0292

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0285

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0266

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0259

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0250

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0239

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0219

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0216

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0205

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0196

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0193

Unul din altele avioane in flota scolii. DA20-C1
Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0155

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0145

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0136-1

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0129

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0123

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0121b

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0121

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0116

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0096

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0095

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0084

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0080

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0067

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0066

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0064

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0060

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0059

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0052

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0043

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0037

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0033

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0030

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0021

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0011

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0007

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0002b

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_0002

Cel mai mare avion care l-am pilotat pina acum.
Calgary International (YYC / CYYC) 102_5696

Calgary International (YYC / CYYC) 100_5083

Calgary International (YYC / CYYC) 100_4451

Calgary International (YYC / CYYC) 100_2524

Calgary International (YYC / CYYC) 100_2376

Calgary International (YYC / CYYC) 100_1966

Calgary International (YYC / CYYC) 100_1827

Calgary International (YYC / CYYC) 100_1360

Calgary International (YYC / CYYC) 100_1163

Calgary International (YYC / CYYC) DSC_1276
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus

Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 36
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 25 Mar 2008, 10:47

Speechless !

superbe poze si descriere a aeroportului cpt. Vio. Mi se pare f speciala combinatia spotter / pilot . pasiune la maxim
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737

Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 43
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 25 Mar 2008, 11:30

Super pozele, ma mir ca ai avut rabdarea de a le uploada, Very Happy , ca si sa le privesti iti ia ceva timp.
Ai avut "privilegiul" de a poza si din interiorul aeroportului, ceea ce la noi e mai greu pentru cineva care nu lucreaza strict in domeniu.
Mi-a placut sa vad atata varietate de avioane, ceea ce am remarcat e ca in partea aia de lume inca se mai zboara cu "antichitati" gen B727,737-200, DC-9, parca am vazut si un jet HS-125 privat, alaturi de avioane "actuale" A330, B744, CRJ-700, B737-800...
Am o nelamurire: la un B737-200 care ateriza, la jamba de bot avea o "chestie" in spatele rotilor, ai idee ce poate fi? Am mai vazut parca si la frate-su mai mare 727 in unele poze.Nu am vazut niciodata de aproape acei bunici ai avioanelor.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 25 Mar 2008, 12:32

gabi-737 a scris:

Am o nelamurire: la un B737-200 care ateriza, la jamba de bot avea o "chestie" in spatele rotilor, ai idee ce poate fi? Am mai vazut parca si la frate-su mai mare 727 in unele poze.Nu am vazut niciodata de aproape acei bunici ai avioanelor.


cred ca e aparatoare de la roata, sa nu arunce gheata sau noroi in motoare. am vazut pe avioane militare asa ceva (de vanatoare)
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 25 Mar 2008, 15:35

Mersi mult baieti. Intradevar am avut mult noroc sa fiu unde sunt acum, nu numai prin faptul ca parintii mi-au oferit o sansa mare venind aici in Canada, dar si faptul ca sunt sanatos si am avut puterea si rapdarea sa muncesc si sa-mi fac scoala. A costat enorm de mult, dar cred ca merita acum. Mai inca o etapa. In Septembrie ma voi muta in Florida sa incep JAA ATPL. Vreau sa vin in Romania sa fiu pilot acolo si sansa prea mari cu un CPL Canadian nu sunt Smile... asa ca trebuie sa-mi dau examenele de ATPL.



gabi-737 a scris:
Super pozele, ma mir ca ai avut rabdarea de a le uploada, Very Happy , ca si sa le privesti iti ia ceva timp.
Ai avut "privilegiul" de a poza si din interiorul aeroportului, ceea ce la noi e mai greu pentru cineva care nu lucreaza strict in domeniu.
Mi-a placut sa vad atata varietate de avioane, ceea ce am remarcat e ca in partea aia de lume inca se mai zboara cu "antichitati" gen B727,737-200, DC-9, parca am vazut si un jet HS-125 privat, alaturi de avioane "actuale" A330, B744, CRJ-700, B737-800...
Am o nelamurire: la un B737-200 care ateriza, la jamba de bot avea o "chestie" in spatele rotilor, ai idee ce poate fi? Am mai vazut parca si la frate-su mai mare 727 in unele poze.Nu am vazut niciodata de aproape acei bunici ai avioanelor.


Este exact ce a spus D13-th_electric. Sunt aparatori de roti pentru noroi, gheata, pietre. Canadian North zboara la multe aeropoarte in Nordul Canadei care nici nu au piste ca lumea, deci au nevoie de asa ceva. Calgary are o varietate mare de avioane, incepind de la deastea mici cu un motor sau doua, pina la 747-400 si 777. Cele doua companii mari de aviatie din Canada sunt Air Canada si Westjet. Westjet are vreo 75 de avioane, toata Boeing 737NG (6,7,800), iar Air Canada are Airbus (short haul) A319/320/321 si Airbus / Boeing pentru long haul. 767/777, A330 si A340. Dupa cum stiu toate Airbus-urile widebodies vor fi vandute si doar 777/787 vor fi folosite pentru long haul.

Companiile car folosesc antichitati sunt mai mult astea Cargo, Canadian North si citeva comp. cum ar fi American Airlines cu MD-80, United 737-500/300, etc etc.

Multe companii aici sunt si charters pentru muncitorii din Nord care lucreaza la sonde de petrol. Companii ca si Kenn Borek Air, etc fac zboruri zilnice acolo. Bineinteles, avind in vedere ca orasul Calgary are peste 1,000,000 de locuitori sunt si multe companii care zboara cu turisti, Zoom, Air Transat, Skyservice, etc etc
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyDum 12 Apr 2009, 21:01

Doar trei saptamani pana vine KLM inapoi in Calgary!!

KLM a zburat Boeing 747 pentru zece ani(1986-1996) routa Calgary-Amsterdam.
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyDum 12 Apr 2009, 21:48

DIESEL a scris:
Doar trei saptamani pana vine KLM inapoi in Calgary!!

KLM a zburat Boeing 747 pentru zece ani(1986-1996) routa Calgary-Amsterdam.


Super! Vor venii cu un Airbus 330-200, ca zborul 677 cu plecarea la 3:20pm si sosire in Calgary la 4:20pm. Zborul inapoi va fi KLM 678, cu plecarea la 6:05 pm si sosire in Amsterdam 10:55am.

Se pare ca Aeroportul Calgary vede cin ce in ce mai multe A330. Tin minte ca acolo am vazut asa A330uri de la mai multe companii: Air Canada, Thomas Cook, My Travel, JMC, Air Transat, Edelweiss, Lufthansa si acum KLM... cool nu? Sa faci poze
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyLun 04 Mai 2009, 17:10

Tu ai emigrat in canada chiar de ziua mea:)
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 06 Apr 2010, 03:18

D-AIGF Lufthansa A340-300 YYC

5 aprilie 2010

Calgary International (YYC / CYYC) 4495004124_7feba4b270_b
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Tornado GR4s and 737s   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 18 Mai 2010, 04:07

Spotting la YYC/CYYC 17 mai 2010
Ploua atunci cand avioanele au decolat pista34
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3471
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3473
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3483
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3486
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3494
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3500
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3512
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3517
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3519
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3526
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3532
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3536
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3539
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3541
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3548
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3559
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3567
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3573
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3574
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3581
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3587
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3593
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3595
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3598
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3604
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3611
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3614
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3622
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3626
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3632
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3635
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3638
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3641
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3651
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3662
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3668
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3672
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3677
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3684
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3691
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3696
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3705
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3706
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3713
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3718
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3724
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_3736
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 18 Mai 2010, 08:29

Super pozele DIESEL!

Imi aduc aminte cand veneau "Tornadele" la YYC. Mama ce zgomot fac cand decoleaza. Tot hangarul scolii noastre se cutremura. Alta chestie ce am observat-o e ca skyline-ul orasului se schimba incet incet... fain!!! Au inceput baietii sa lucreze la pista 34R - 16L?
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197

Numarul mesajelor : 799
Varsta : 58
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMar 18 Mai 2010, 09:25

Capt_Vio a scris:
Cel mai mare avion care l-am pilotat pina acum: Beechcraft 1900

Vio, mai povesteste despre el Smile
Apropos,in Florida ai mai ajuns?
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: 23 iulie 2010   Calgary International (YYC / CYYC) EmptySam 24 Iul 2010, 08:30

Spotting YYC/CYYC 23 iulie

Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6336
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6339
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6342
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6343
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6350
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6352
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6356
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6357
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6362
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6363
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6369
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6375
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6379
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6386
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6388
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6392
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6395
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6396
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6398
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6405
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6410
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6418
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6422
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6426
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6427
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6432
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6436
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6437
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6438
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6441
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6442
YYC at its busiest Razz
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6445
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6450
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6463
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6477
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6479
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6489
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6493
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6495
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6496
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6502
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6503
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6510
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6512
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6525
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6527
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6529
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6531
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6532
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6536
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6542
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6544
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6545
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6550
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6551
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
gabi-737
Membru activ
gabi-737

Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 43
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptySam 24 Iul 2010, 15:20

Interesante zburatoare, remarc un obosit 737-200 de la Canadian North fabricat prin 85' si un B752 FDX ceva ce nu vedem prin zona noastra. De ce nu si CRJul 200 de la autoritatea aeronautica (cred... Laughing )
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: ARRIVAL OF THE LANCASTER & KOREAN AIR   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 04 Aug 2010, 06:00

Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6622
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6624
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6627
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6634
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6644
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6647
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6648
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6650
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6654
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6660
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6664
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6667
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6670
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6678
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6679
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6682
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6685
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6689
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6693
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6701
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6704
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6709
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6714
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6715
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6725
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6732
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6741
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6744
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6745
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6755
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6763
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6767
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6768
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6776
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6777
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_6778
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Spotting 23 august   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 25 Aug 2010, 09:37

Am fost la YYC pentru spotting singur pe 23 August. Am facut vreo 600 de poze in 6 ore. Am un video de un Canadian North Boeing 737-200.

Mersi
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7238
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7244
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7261
Calgary International (YYC / CYYC) 002bs
Edelweiss Air A332 HB-IQZ YYC- Edelweiss Air 006 arrives from Zurich (ZRH/LSZH)International landing on Runway 34 at (YYC/CYYC) Calgary International
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7264
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7281
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7289
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7291
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7294
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7311
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7318
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7327
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7345
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7350
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7360
Calgary International (YYC / CYYC) LufthansaADI
Lufthansa Airbus A340-300 D-AIGF YYC- Lufthansa 494 arrives from Frankfurt (FRA/EDDF) International Landing on Runway 34 at (YYC/CYYC) Calgary International Airport
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7384
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7390
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7394
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7402
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7405
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7410
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7415
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7420
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7422
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7430
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7437
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7445
Calgary Downtown Skyscrapers- Encana Building is almost complete
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7448
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7452
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7456
Calgary International (YYC / CYYC) 006lq
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7470
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7477
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7481
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7493
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7495
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7502
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7510
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7513
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7530
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7537
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7543
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7557
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7561
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7565
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7578
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7583
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7587
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7602
Edelweiss Air A332 HB-IQZ YYC- Edelweiss Air 007 taking off Runway 34 enroute to (YVR/CYVR) Vancouver International Airport
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7610
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7623
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7636
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7643
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7647
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7663
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7667
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7676
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7679
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7685
Calgary International (YYC / CYYC) 004mr
Enerjet B737 C-GBEJ YYC- Enerjet Boeing 737-7BD[ C-GBEJ] arrives on Runway 34 ( YYC/CYYC) Calgary International, aircraft getting ready to land runway 25
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7697
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7703
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7709
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7710
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7713
This plane had emergency services standing by before its landing on runway 34
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7721
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7728
KLM Royal Dutch Airlines A332 PH-AOD- KLM 677 arrives from (AMS/EHAM) Amsterdam Schipol, Landing Runway 34
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7774
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7785
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7789
US Airways Express N916FJ YYC- US Airways Express 2781 taking off runway 34 enroute to (PHX/KPHX) Phoenix Sky Harbor International Airport
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_7794


Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level


Numarul mesajelor : 72
Varsta : 25
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 01 Sept 2010, 19:22

salutare!
ce are 732-ul la jamba de bot?
Razvan
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC

Numarul mesajelor : 967
Varsta : 43
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 01 Sept 2010, 19:58

cum este postat ceva mai sus:
Sunt aparatori de roti pentru noroi, gheata, pietre. Canadian North zboara la multe aeropoarte in Nordul Canadei care nici nu au piste ca lumea, deci au nevoie de asa ceva.
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level


Numarul mesajelor : 72
Varsta : 25
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 01 Sept 2010, 21:20

mersi, imi cer scuze dar nu am fost atent.
Razvan
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptySam 11 Dec 2010, 20:16

Mersi de o tura de poze misto DIESEL! Chiar fain de tot! Calgary are mult mai multa diversitate de cand nu am mai fost eu spotting acolo (3 ani)... Vad multe companii gen LH, KLM, Korean Air....
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 01 Iun 2011, 08:15

Spotting astazi 31 mai 2011

Calgary International (YYC / CYYC) 61ab3cad2ba824d11762c31446ab4a13be94c525
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9827
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9829
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9833
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9837
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9839
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9851
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9857
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9864
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9880
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9887
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9891
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9896
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9900
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9917
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9920
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9922
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9926
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9938
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9943
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9947
Calgary International (YYC / CYYC) IMG_9952
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
valavia
Administrator
valavia

Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyMier 01 Iun 2011, 08:30

Fain ai prins 747-le Cargolux la aterizare!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 39
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyLun 06 Iun 2011, 16:25

Ah, mi-e dor de Calgary!!!
Sus In jos
DIESEL
Flight Level 100
Flight Level 100
DIESEL

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 27
Localizare : Calgary, Canada
Data de inscriere : 30/11/2008

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: FEB 4 2012   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyDum 05 Feb 2012, 11:06

Photos have not been edited, cropped poorly though sorry.

Calgary International (YYC / CYYC) 397947_10150582010429847_578169846_8826266_1990670658_n
Calgary International (YYC / CYYC) 423623_10150582010529847_578169846_8826267_1786628065_n
Calgary International (YYC / CYYC) 428812_10150582010679847_578169846_8826268_776670106_n
Calgary International (YYC / CYYC) 431019_10150582010784847_578169846_8826269_1885780475_n
Calgary International (YYC / CYYC) 402164_10150582011004847_578169846_8826271_1986440150_n
AIR CHINA DIVERSION FROM YVR!!
Calgary International (YYC / CYYC) 418825_10150582011089847_578169846_8826272_501187757_n
Calgary International (YYC / CYYC) 404635_10150582011184847_578169846_8826273_1903557167_n
Calgary International (YYC / CYYC) 408896_10150582011254847_578169846_8826274_918649605_n
Calgary International (YYC / CYYC) 420237_10150582011334847_578169846_8826275_1323914170_n
Calgary International (YYC / CYYC) 430211_10150582011394847_578169846_8826276_203525899_n
Calgary International (YYC / CYYC) 409008_10150582011464847_578169846_8826277_1982712884_n
Calgary International (YYC / CYYC) 407485_10150582011564847_578169846_8826278_1857436366_n
Calgary International (YYC / CYYC) 408169_10150582011709847_578169846_8826279_482086429_n
Calgary International (YYC / CYYC) 408023_10150582012054847_578169846_8826282_1742279033_n
Auf Wiedersehen Lufthansa. Lufthansa drops YYC today. Sad to see the a340 go
Calgary International (YYC / CYYC) 402226_10150582012389847_578169846_8826284_466464677_n
Calgary International (YYC / CYYC) 426343_10150582012594847_578169846_8826287_887476981_n
Calgary International (YYC / CYYC) 426710_10150582012679847_578169846_8826288_233950024_n
Calgary International (YYC / CYYC) 430311_10150582012739847_578169846_8826289_426515415_n
Calgary International (YYC / CYYC) 431123_10150582012784847_578169846_8826290_619128769_n
Calgary International (YYC / CYYC) 404867_10150582012854847_578169846_8826291_203330740_n
Calgary International (YYC / CYYC) 417158_10150582013074847_578169846_8826292_50708878_n
Calgary International (YYC / CYYC) 2v3t2tk
Calgary International (YYC / CYYC) Eim8so
YYC Spotters Razz
Calgary International (YYC / CYYC) 398594_10150582013234847_578169846_8826293_1097670336_n
Calgary International (YYC / CYYC) 403124_10150582013864847_578169846_8826298_124423734_n
Calgary International (YYC / CYYC) 427312_10150582013999847_578169846_8826300_1985707733_n

Si cateva facute pe 28 august.

Calgary International (YYC / CYYC) 299800_10150296575609847_578169846_7650948_2848423_n
Calgary International (YYC / CYYC) 309986_10150296575879847_578169846_7650953_6150454_n
Calgary International (YYC / CYYC) 295777_10150296576324847_578169846_7650962_4155561_n
Sus In jos
https://www.facebook.com/MadeInRomania
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC

Numarul mesajelor : 967
Varsta : 43
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) EmptyDum 05 Feb 2012, 13:07

nice ones! thx 4 sharing!
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Continut sponsorizat




Calgary International (YYC / CYYC) Empty
MesajSubiect: Re: Calgary International (YYC / CYYC)   Calgary International (YYC / CYYC) Empty

Sus In jos
 
Calgary International (YYC / CYYC)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: America de Nord-
Mergi direct la: