AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
vishzu
Moderator
vishzu

Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyMier 21 Iul 2010, 09:42

http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=r1279023220.9742dsc_0224.jpg

Motivele rejectului: Soft + Contrast
- Pesonal soft nu mi se pare. M-am jucat cu poza dupa ce mi-au dat reject iar daca as fi crescut gradul de sharpnes cu 5%-8% conturul hublourilor dar si alte linii ieseau ff mult in evidenta.
- Contrast pt ce? Cumva din cauza halourilor de lumina de la reflectoare?

Sincer ma asteptam ca poza sa fie respinsa pt unmotive crop. Profundorul dreapta este taiat aproape de capat. Totusi acesta nu este motivul.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyMier 21 Iul 2010, 11:33

vishzu a scris:

http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=r1279023220.9742dsc_0224.jpg

Motivele rejectului: Soft + Contrast
- Pesonal soft nu mi se pare. M-am jucat cu poza dupa ce mi-au dat reject iar daca as fi crescut gradul de sharpnes cu 5%-8% conturul hublourilor dar si alte linii ieseau ff mult in evidenta.
- Contrast pt ce? Cumva din cauza halourilor de lumina de la reflectoare?

Sincer ma asteptam ca poza sa fie respinsa pt unmotive crop. Profundorul dreapta este taiat aproape de capat. Totusi acesta nu este motivul.

Dupa standardele lor este soft, se vede atat pe deriva cat si pe cocoasa, nu am acuma Photosop sa ma uit la ea dar cred ca se poate modifica putin contrastul, albul ala nu este foarte alb si de aia se iau ei de contrast. Eu zic ca poti si ca merita sa te mai joci cu ea, eventual incearca sa aplici sharupl selectiv....
Sus In jos
ALMI
Flight Level 200
Flight Level 200
ALMI

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : Vancouver, Canada
Data de inscriere : 16/09/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 26 Iul 2010, 18:09

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=3089265

Motive pentru reject:

- dark, underexposed - este intr-adevar asa?
- invalid hot - greseala mea ca nu am citit indicatiile lor
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 26
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 26 Iul 2010, 22:30

ALMI a scris:
http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=3089265

Motive pentru reject:

- dark, underexposed - este intr-adevar asa?
- invalid hot - greseala mea ca nu am citit indicatiile lor

Corect. E un pic contre-jour, de-aia e asa intunecata.
Sus In jos
ALMI
Flight Level 200
Flight Level 200
ALMI

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : Vancouver, Canada
Data de inscriere : 16/09/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyMar 27 Iul 2010, 19:07

@arianne: Mersi mult de raspuns. Pacat de avion care nu este pe nici un site de specialitate. Data viitoare tre' sa casc ochii mai bine la pozitia soarelui. Crying or Very sad
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyDum 08 Aug 2010, 16:04

Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 37
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyDum 08 Aug 2010, 22:16

Dar care a fost motivul pentru ban? Ca eu nu m-am prins.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyDum 08 Aug 2010, 22:48

Mengelaus a scris:

Pai, digital manipulation. Rolling Eyes
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 10:13

arianne a scris:
Mengelaus a scris:

Pai, digital manipulation. Rolling Eyes

Deci se intampla probabil de la exploziile solare.... de o vreme incoace observ tot mai multa ura pentru fotografia artistica.... A doua poza interesant conceputa pe care o rejecteaza pe motiv de ..... Oricum am vazut poozele unui "mare" screener renumit si adulat de toate lumea.... poze care nici pe PP nu ar intra..... Imi pare rau dar sunt la fel de dezamagitori ca si JP fandositii astia..... Personal consider ca o fotografie trebuie sa aiba si ceva in plus ca sa fie fotografie si nu doar un avion intre patru margini, avion care arata mai bine ca in realitate......
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia

Numarul mesajelor : 2881
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 11:55

Frate dar cum se asteapta ei sa fie avionul in lumina aia!? Viu colorat? Rares, ai cam pus punctul pe I cand i-ai facut fandositi.....keep feeding their DB (not) cu poze faine ca ei sa isi bata joc pe te miri ce motive stupide.

Radu, poza ii faina tare si cred ca ar face top mai mult decat usor. Cele doua poze date ca exemplu cred ca ar merita lejer un reject pentru "personal crop" daca e sa fie stricti cum vor sa para.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 17:06

valavia a scris:
Frate dar cum se asteapta ei sa fie avionul in lumina aia!? Viu colorat? Rares, ai cam pus punctul pe I cand i-ai facut fandositi.....keep feeding their DB (not) cu poze faine ca ei sa isi bata joc pe te miri ce motive stupide.

Radu, poza ii faina tare si cred ca ar face top mai mult decat usor. Cele doua poze date ca exemplu cred ca ar merita lejer un reject pentru "personal crop" daca e sa fie stricti cum vor sa para.

Diferenta intre pozele date cda exemplu de Radu si poza lui este faptul ca exemplele sunt color in vreme proasta pe cand ce a facut Radu este Alb-Negru iar fortajul color. Oricum o consider artistica si reprezentativa pentru ceea ce ne place noua iar gestul lor il consider de toata jena..... Mi se pare stupid (sa nu folosesc cuviunte mai mari) sa consideri impresia artistica ca fiind Digital manipulation..... inseamna ori ca scrinerului ii lipseste o doaga ori ca intregului A.net ii lipsesca toate doagele..... ori ca pur si simplu le lipseste intru totul spiritul artistic, sunt doar pozeri iar arta este departe de ei si spun asta pentru ca am mai vazut o fotografie care ar fi bantuit lejer topul dar pe care ei au rejectat-o pentru cel mai ridicol motiv......
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 17:27

ettyus a scris:
valavia a scris:

Diferenta intre pozele date cda exemplu de Radu si poza lui este faptul ca exemplele sunt color in vreme proasta pe cand ce a facut Radu este Alb-Negru iar fortajul color.

Asa e, m-am grabit. Chiar prima data cand le vazusem nu observasem ca sunt color.

Dar nu stiam ca poti fi "pedepsit" de un site caruia ii dai munca ta, pe gratis.
Sus In jos
felix
Fotograf
felix

Numarul mesajelor : 1009
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 19:28

Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is

Numarul mesajelor : 388
Varsta : 32
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 20:17

Eu vad un dust spot pe nor, sub botul avionului. Am dat equalize in PS si se vede mai bine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyLun 09 Aug 2010, 21:27

Radu_is a scris:
Eu vad un dust spot pe nor, sub botul avionului. Am dat equalize in PS si se vede mai bine.

Pe langa asta mai este si soft si mai este si contrastul cam dus!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 33
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyMar 10 Aug 2010, 11:56

Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 28
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyMar 10 Aug 2010, 12:04

virusu a scris:
din seria de poze breathtaking de pe airliners...

http://www.airliners.net/photo/Czech-Republic--/Tupolev-Tu-154M/0719937/L/
Sa nu uitam ca este totusi o poza din 2004
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyVin 13 Aug 2010, 09:25

http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=n1280985663.2083dsc_0734.jpg

Au zis ca e soft si nu inteleg de ce. Mi-am belit ochii le ea vreo 20 minute in ideea de a inteelge de ce.
Astept parerile voastre. Foarte posibil sa dau appeal
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 28
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyVin 13 Aug 2010, 11:49

vishzu a scris:
http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=n1280985663.2083dsc_0734.jpg

Au zis ca e soft si nu inteleg de ce. Mi-am belit ochii le ea vreo 20 minute in ideea de a inteelge de ce.
Astept parerile voastre. Foarte posibil sa dau appeal
Mie mi se pare soft.. incearca sa o urci la o dimensiune mai mica.
Sus In jos
mckingtom
Fotograf
mckingtom

Numarul mesajelor : 422
Varsta : 49
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyVin 13 Aug 2010, 13:44

Soft as zice si eu; din cite tin minte, la airliners le plac mai sharp.
Sus In jos
http://www.crisan.ro
vishzu
Moderator
vishzu

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyJoi 19 Aug 2010, 16:15

Am trimis acum 1 saptamana o poza cu turnul ATC de le LHKE
http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=c1281393566.8064dsc_0002.jpg

Poza a fost respinsa pe motive de: "Motive"
Intreb si eu de ce?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyJoi 19 Aug 2010, 16:26

vishzu a scris:
Am trimis acum 1 saptamana o poza cu turnul ATC de le LHKE
http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=c1281393566.8064dsc_0002.jpg

Poza a fost respinsa pe motive de: "Motive"
Intreb si eu de ce?

Poti sa dai apel, este unul dintre rejecturile lor idioate...... mergea comon (pentru ca mai este sau poate nu, nu mai stiu unde am mai vazut turnul), mergea soft (pentru ca este soft) dar motive..... pentru ce? pentru gard..... pentru soldat sau......
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyJoi 19 Aug 2010, 17:18

Turnul nu mai este pozat...Iniante sa uplodez poza m-am uitat sa vad daca a mai fost pozat de altcineva.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyJoi 19 Aug 2010, 17:24

vishzu a scris:
Turnul nu mai este pozat...Iniante sa uplodez poza m-am uitat sa vad daca a mai fost pozat de altcineva.

Inseamna ca pe JP l-am vazut, probabil gardul sau spldatul ii deranjeaza..... oricum este idiot rejectul, asa cum am zis este soft si poate putin blurry pe antene (cu un extra sharp se poate sa dispara senzatia de blurry), oricum gardul ala si soldatul ocupa sub 10% din poza deci nu distrage atentia..... Eu iti recomand sa postezi aici: http://www.airliners.net/aviation-forums/photography_feedback/ pentru a obtine mai multe detalii, daca postezi te rog sa imi dai si mie linck-ul pentru ca sunt extrem de curios care o sa fie raspunsurile lor.....
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 EmptyJoi 19 Aug 2010, 17:40

Am dat appeal la poza. Nu am schimbat nimic la ea deoarece asta ar insemna sa o reuplodez si astfel sa inghit "Motiv-ul" lor + s-ar schimba umpic regulile jocului. Si eu sunt extrem de curios de ce au dat acel motiv. Sunt si mai curios ce or sa raspunda. Mi se pare lipsa de fair-play din partea lor si dau inca o data dovada de mult subiectivism cand analizeaza o poza Evil or Very Mad.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 11 Empty

Sus In jos

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
Sus 
Pagina 11 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: