AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
arianne
Moderator
arianne

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 27
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 02 Iul 2010, 16:05

dylan a scris:
S-ar putea ca si ceea ce ai scris la Remarks sa fi stricat toata povestea...s-au prins baietii ca de fapt diferenta dintre cele doua scule e subiectul pozei si nu Tiger-ul pe care l-ai prezentat ca fiind subiect

Multam. M-am gandit si eu la asta. Am fost neinspirat. Totusi parca nu aveau voie sa tine cont de ce scrii la Remarks cand judeca acceptarea pozei.

Incerc cu un appeal, desi cred ca de mai bine de un an nu mi-au primit vreunul, iar 50% din ele pur si simplu dispar, fara email.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 02 Iul 2010, 21:45

arianne a scris:
Motive:
http://www.airliners.net/procphotos/rejphoto.main?filename=f1277404951.7562dsc_2995.jpg

Merita un appeal?

Merita si cred ca o sa treaca de Head screenersi....
Sus In jos
fify
Fotograf
fify

Numarul mesajelor : 533
Varsta : 29
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/12/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyDum 04 Iul 2010, 20:39

Poza nu a fost acceptata pe motiv "blurry".Merge sa ii dau appeal?

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 37ec4b418492efc35be95a3

Ultima editare efectuata de catre fify in Dum 04 Iul 2010, 21:07, editata de 1 ori
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyDum 04 Iul 2010, 21:49

Citat :
Poza nu a fost acceptata pe motiv "blurry".Merge sa ii dau appeal?

Este umpic blurry; nu mult...dar este. Daca ai fi uplodata poaz pe JP as intelege de ce ar refuza-o dar avand in vedere ca e vorba de planespotters unde pretentile nu sunt asa mari...nu intelge de ce au respins-o. Dai appeal dupa parerea mea.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyJoi 08 Iul 2010, 19:42

Mai baieti, oare care este politica celor de la a.net referitor la postarea mai multor poze din aceeasi serie? La jetphotos, cum bine spunea si Rares mai sus, trebuie sa fie un unghi mai mare de 45%. Dar la airliners cum e? Mi-au refuzat o poza pe motiv de double cu toate ca prima era fix din fata si a doua din spate, deci total diferite Sad
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyJoi 08 Iul 2010, 19:49

Citat :
Mai baieti, oare care este politica celor de la a.net referitor la postarea mai multor poze din aceeasi serie? La jetphotos, cum bine spunea si Rares mai sus, trebuie sa fie un unghi mai mare de 45%. Dar la airliners cum e? Mi-au refuzat o poza pe motiv de double cu toate ca prima era fix din fata si a doua din spate, deci total diferite

Exact la fel am patiti si eu. Din cauza asta evit sa uplodez poze cu acelasi avion/elicopter din aceiasi data. Este foarte frustranta treba...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyJoi 08 Iul 2010, 20:48

Mengelaus a scris:
Mai baieti, oare care este politica celor de la a.net referitor la postarea mai multor poze din aceeasi serie? La jetphotos, cum bine spunea si Rares mai sus, trebuie sa fie un unghi mai mare de 45%. Dar la airliners cum e? Mi-au refuzat o poza pe motiv de double cu toate ca prima era fix din fata si a doua din spate, deci total diferite Sad

Andrei daca vrei sa urci doua poze din aceeasi zi cu acelasi barzaune incearca de exemplu ca una sa fie in aer si una la sol sau una cu fata spre ILS si una cu fata spre 26 sau una fata in fata..... ceva mai mult de 90 de grade intre el....
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

Numarul mesajelor : 4823
Varsta : 48
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 05:29

Sau una cu avionul intreg si a doua doar cu botul sau ... deriva Razz
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 06:15

Asa a fost, cea acceptata este facuta din fata si cea respinsa din spate dreapta:

Acceptata

www.airliners.net/aviation-photos/small/4/4/4/1731444.jpg" border="0" alt=""/>

Respinsa

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 20100707_u1277910325.9954yr-fkacrop2_filtered

Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 06:33

Mi se pare mult mai interesanta din punct de vedere al unghiului a doua, dar depinde care a fost prima...
Eu cand arunc din astea pe Anet o bag ultima in Q poza care mi se pare mai comuna... Ma rog, parere personala! Smile
Jetii mai lasa loc de intors la doua cu aceeasi scula pozata in aceeasi zi...

LE: schimbat adjectivul (cu antonimul) scris cu litere italice Smile

Ultima editare efectuata de catre dylan in Vin 09 Iul 2010, 07:12, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 07:03

Mda, daca stiam o urcam prima data pe cea respinsa, ca imi place mai mult parca. La jeti poti sa pui maxim 4 dintr-o serie din cate stiu eu, cu conditia sa fie unghiuri diferite.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 07:08

Hehe! De abia acum am vazut si tehnicul langa tren la cale... Avea sanse...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 08:32

Nu inteleg de ce au dat reject, sunt unghiuri complet diferite..... asta doar daca nu au schimbat regulamentul, anul trecut era permis asa ceva :
http://www.airliners.net/photo/Carpatair/Fokker-100-F-28-0100/1531481/L/

http://www.airliners.net/photo/Carpatair/Fokker-100-F-28-0100/1535091/L/

si Aici sunt toate de la Cluj: www.airliners.net%2Fgraphics%2Fopen_file_header_image.jpg%3BS%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.airliners.net%3BFORID%3A1%3B&hl=en&search_field=datedesc&q=yr-fka+cluj&submit=" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">click ca ii extrem de lung carnatul Inteleg ca vor sa aiba unghiuri foarte diferite, dar acum si date diferite..... de JP M-am saturat cu asteptatul si de doua luni nu am mai pus nimic la ei..... probabil ca o sa renunt si la astia pentru ca maine poimaine nu vor mai accepta decat o poza/aeroport cu o zburatoare....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 09:49

N-au schimbat regulamentul...mai inainte l-am citit si teoretic astea doua nu se incadreaza la "double". Am dat appeal si sa vedem ce zic baietii. Nu mi-ar pasa prea tare dar pe langa asta am mai primit double la inca doua..un Wizz si ceva Koral Blue. Alea erau din fata si dintr-o parte si am tacut dar rejectul de la Fokker e chiar culmea.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 19:09

Mai baieti... Jetii nu-s sanatosi...
Mi-au rejectat poza cu LI-2-ul intai pe motiv de "cropping/photo edges/size ratio/bad motive" Suspect Suspect
Am dat apealul cuvenit oricarui spotter normal la cap ... iar head-ul mi-a raspuns urmatoarele:
Citat :
Admin Comments >> ou need to upload photos taken by other photographers on a second account with the name "[YOUR NAME] - Collection"
Stiati de asa ceva?!? Eu unul rasfoiesc JP de prin 2003-2004 de cand am inceput sa pun poze pe MyAviation si tot incercam sa le bag si pe Anet si JP... dar de asa ceva nu stiam... Acum o intrebare pentru Radu si Andi care ati mai pus poze vechi: Voi aveti al doilea cont pe JP dupa cum spunea Chris Kilroy mai sus???
Asta-i poza, poza care bineinteles la Anet a intrat din prima...
Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 158591277555293

Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 19:23

De acord, nu-s sanatosi la cap. Eu n-am pus la Jeti pozele vechi, m-am cam injurat cu ei la vremea aia, nu vroiau sa adauge in baza de date tipurile de avioane vechi (Fieseler, Junkers...). Parca si Rares are o poza cu un cockpit facuta de un chilot de A320, pe contul lui.

Cat despre calitatea pozei, e exceptionala pentru perioada in care e facuta. Ce sa zic, fa cum zic ei...dar e o regula de-a dreptul tampita.

A. stiu sa valoreze mai bine pozele astea vechi, e clar.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 19:58

Cataline, stiam de regula, pentru ca si eu am vrut sa uploadez cateva poze facute de sotia mea si am gasit undeva pe site ca scrie cum a spus adminul: trebuie sa-ti faci un cont cu numele tau -collection. Pe de alta parte, este un tip, Jon Proctor, care urca poze facute de taica'su( probabil) cu numele lui si scrie doar la remarks ca nu e poza lui. Uite aici:

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?aircraft=-2&airline=-2&country=-2&photog=-2&category=-2&year=-2&keywordrange=all&keywordlimiter=2&keywords=Jon+Proctor&sort=1&genre=1&size=-2&mainsearch=search&displaymode=1&display=15

Is batuti in cap, ei au niste reguli dar nu obliga pe toata lumea sa le respecte Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 20:46

Mengelaus a scris:
Am dat appeal si sa vedem ce zic baietii.

Bineinteles ca au respins appealul fara nici o explicatie.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia

Numarul mesajelor : 2881
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 21:00

Is batuti in cap....eu am o poza la ei cu spotting location facuta de Flori si la remarks scrie clar ca in poza apar eu si ii multumesc lui Flori ca m-a lasat sa o pun.....prea multe poze cred ca le suceste mintile...aviz amatorilor Smile))))
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 21:11

arianne a scris:
De acord, nu-s sanatosi la cap. Eu n-am pus la Jeti pozele vechi, m-am cam injurat cu ei la vremea aia, nu vroiau sa adauge in baza de date tipurile de avioane vechi (Fieseler, Junkers...). Parca si Rares are o poza cu un cockpit facuta de un chilot de A320, pe contul lui.

Cat despre calitatea pozei, e exceptionala pentru perioada in care e facuta. Ce sa zic, fa cum zic ei...dar e o regula de-a dreptul tampita.

A. stiu sa valoreze mai bine pozele astea vechi, e clar.

Intardevar am o poza facuta de chilot si la momentul respectiv le-am dat mesaj cum ca poza nu ii facuta de mine ci de chilot si ca am acordul lui sa postez..... si in descriere aparea asta si din cate am sesizat citesc remarcile..... Personal ma declar invins de logica lor.... parca nu este constanta si nu se potriveste de fiecare data sau nu se aplica la fiecare in acelasi fel.... Personal m-am saturat de tot felul de fite de genul asta motiv pentru care in ultima vreme i-am cam trecut pe ignore si nu mai aloc timp pentru upload si in special pentru upload pe JP...... Catalin pe A.net cred ca intra barzaunele fara probleme..... si daca stiu pozele marcate istorice sufera si de priority automata si din oficiu (sau orificiu cum vrei tu Razz ) Asa ca pune copita si incearca (copita ca i-am mai zis odata)
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 22:32

ettyus a scris:
Catalin pe A.net cred ca intra barzaunele fara probleme.....
Pai e deja pe Airliners de pe 26 iunie... Eu rabd mult dar si cand ajung la capat e jale! Laughing In cazul pozelor fac exact ce am facut si cu Planepictures...nu ma mai intereseaza deloc si chiar fara nicio parere de rau!
I-am explicat si Headului ca aici, in partea asta de Europa si in ziua de azi sunt probleme cu facutul pozelor pe aeroporturi ca sa nu mai discutam de cum se punea problema in anii 60. Am scris acelasi text la remarks ca si pe Anet ca sa se vada ca nu-mi asum "responsabilitatea" de fotograf (mai ales ca eu in 1963 aveam nici mai mult, nici mai putin decat -8 ani (minus opt ani Razz )
In concluzie ... nu cred ca le-o mai trimit ca n-am neuroni multi disponibili pentru rahaturi de genul asta! Sa fie sanatosi! Zece mii de conturi, zece mii de figuri ca pana la urma un screener sa-ti dea reject pentru niste motive inchipuite si "seful" lui sa se dea in stamba cu total alte idei despre cum vede el viata...
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 41
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyVin 09 Iul 2010, 22:57

In legatura cu pozele vechi si mi-au recomandat sa fac un cont "collection" pe Jets, dar nu am facut nimic. s-a intamplat sa dau appeal si sa treaca , dar au fost momente cand bagau iarasi faza cu un nou cont...oricum nu sunt constanti in raspunsuri.
Cei de la A. sun mai coerenti cand vine vorba de poze mai vechi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptySam 10 Iul 2010, 00:58

puma330 a scris:
In legatura cu pozele vechi si mi-au recomandat sa fac un cont "collection" pe Jets, dar nu am facut nimic. s-a intamplat sa dau appeal si sa treaca , dar au fost momente cand bagau iarasi faza cu un nou cont...oricum nu sunt constanti in raspunsuri.
Cei de la A. sun mai coerenti cand vine vorba de poze mai vechi.

Deci cum sa spun, Head-ul de la JP este un idiot notoriu care are cele mai nasoale, mai neinspirate si mai jegos colorate poze de pe Jetphotos, este o creatura exrem de instabila psihic (l-am rontait de cateva ori cu tot cu fulgi, inclusiv i-am zis ca totusi ar trebui sa scoata ditai spotu din poza lui.....), un spaniol care traieste in Elvetia care vorbeste o engleza buna dar se plange ca ii odioasa sa nu cumva sa il critice cineva.....

Acesta este un exemplu : http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=6881726 si va rog sa vedeti cu ce aparatura se mandreste si ca rezultat .... parca ii facuta cu telefonul fix (Copiright Virusu sau Ratus) as mentiona lejer ca motive de reject Grainy, Soft, Color si fara photoshop sau o histograma Contrast si sa nu mai vorbim de jegul ala de cer.... pentru alte 3231 poze de foarte proasta calitate apasati acilea A si sa nu uit : http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=6770083 voi ce vedeti in poza asta ca eu parca vad o vaca ..... mie asa imi pare..... sau ii cumva un Roman diesel de pe vremea cand era bunica fata......
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyDum 18 Iul 2010, 12:10

Astia au ingurgitat prea multa tequila sambata seara.

Uitati aici reject, si dupa appeal:
http://www.airliners.net/addphotos/rejections/big/APPEAL_20100716_t1278616625.6039dsc_1517.jpg

Pe motivul "information" si cu comentariul ca trebuie sa pun datele avionului din care am facut poza si a carui aripa e vizibila, lucru pe care l-am facut. N-or sti sa distinga intre un Robin si un Piper si nici sa citeasca o inregistrare din poza???

LE: Am deschis un topic si la ei pe forum, AICI.
Sus In jos
fify
Fotograf
fify

Numarul mesajelor : 533
Varsta : 29
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/12/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 EmptyDum 18 Iul 2010, 22:08

Nu inteleg....CN-ul e acelasi pe site-urile pe care am cautat si reject pe acelasi motiv l-am primit la alte 3 poze Mad
http://www.jetphotos.net//viewreject_b.php?id=3065845
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 10 Empty

Sus In jos

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
Sus 
Pagina 10 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: