AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
codrutz
Fotograf
codrutz

Numarul mesajelor : 447
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyVin 16 Apr 2010, 14:13

arianne a scris:
Ce ziceti de asta:
http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2954091
Appeal?

LE: Si asta
http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2954094

prima mi se pare dark, intr-adevar, si are o tenta mov pe alb-ul fuselajului. Din cate m-am intalnit eu cu problema asta, daca incerci sa anulezi efectul cu WB, culoarea iti vireaza pe alta zona a fuselajului, uzual spre albastru.

Am tras de una asemanatoare pana mi-au iesit ochii din cap si nu am putut obtine un alb curat peste tot pe avion.

A doua mi se pare mult mai ok, are aceeasi tenta mov dar este extrem de subtila, abia detectabila, cred ca se putea trece cu vederea.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 27
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyVin 16 Apr 2010, 19:01

Mersi baieti pentru input. Screener's comments zice la amandoua massive red cast. Ambele au fost acceptate pe A.Net.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyVin 16 Apr 2010, 21:24

arianne a scris:
Mersi baieti pentru input. Screener's comments zice la amandoua massive red cast. Ambele au fost acceptate pe A.Net.

Sincer si eu il vad, nu "massive" cum zice screenerul dar e acolo.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyVin 16 Apr 2010, 23:36

arianne a scris:

Mai nou este o practica uzuala pentru JP sa refuze poze care le vad ei color sa zic asa dar care intra pe A fara probleme, am si eu exemple destule in care JP vede contrastul varza iar cei de la A.net le vad bune..... nu stiu ce sa zic si nu stiu care dintre ei sunt mai ciudati..... Sincer parca sunt rozalii desi mie personal mi se pare doar o senzatie generata de cometariile celorlalti despre un colorcast......
Sus In jos
mcraffael
Fotograf
mcraffael

Numarul mesajelor : 257
Varsta : 28
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 17:17

Ghicitoare:

Ce e biplan si si-a luat reject pe JP.net pentru "Categories Wrong or Missing"? lol!

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2968128

Si problema e ca mai sunt inca 5 astfel de poze pentru acelasi motiv...
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 17:30

guys

asta a luat reject de color scratch :

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 APPEAL_20100427_d1271784644.6964ha-red-ghimbav

pareri?

Ultima editare efectuata de catre codrutz in Mar 27 Apr 2010, 18:09, editata de 1 ori
Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is

Numarul mesajelor : 388
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 17:52

mcraffael a scris:
Ghicitoare:

Ce e biplan si si-a luat reject pe JP.net pentru "Categories Wrong or Missing"?

Warbird/Vintage Rafael!!!
Sus In jos
mcraffael
Fotograf
mcraffael

Numarul mesajelor : 257
Varsta : 28
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 17:54

Exact la asta ma gandeam si eu dar credeam ca trec si ei cu vederea... m-am lamurit! Embarassed

Multumesc frumos Radu!
Sus In jos
Radu_is
Fotograf
Radu_is

Numarul mesajelor : 388
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 17:58

mcraffael a scris:
Exact la asta ma gandeam si eu dar credeam ca trec si ei cu vederea... m-am lamurit! Embarassed

Multumesc frumos Radu!
Cu placere!

@codrutz: link-ul la imaginea mica nu trebuie pus intre " "!
Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 APPEAL_20100427_d1271784644.6964ha-red-ghimbav
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 18:12

Radu_is a scris:
mcraffael a scris:

Multumesc frumos Radu!
Cu placere!

@codrutz: link-ul la imaginea mica nu trebuie pus intre " "!

Buba e Google Chrome-ul pe care il folosesc, e atat de destept incat vede " si deduce ca utilizatorul e batut in cap si nu le ia in considerare. Mie mi le arata normal si nu m-am prins. Modificat in consecinta. Mersi!

Legat de imaginea in consecinta, am dat appeal fiindca mi se pare curat albul de pe elice si bordurile de atac... daca vede cineva ceva ce mie imi scapa... astept pareri.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 20:00

La culoare mi se pare foarte ok poza.
Totusi parca e umpic prea sharp. In jurul rotilor se vede un halou alb deasemeni in jurul "tevii de esapament".
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 20:08

Poza e perfecta, eu nu vad nimic in neregula cu culorile.
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 21:25

mersi de opinii, eu cred ca e supra-saturata, acum imi dau seama. O sa ma uit mai atent, dar se poate ca pe galben si pe albastru sa existe niste clipping partial pe unul din canale. Ma duc sa injur... Shocked
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMar 27 Apr 2010, 21:56

mcraffael a scris:
Ghicitoare:

Ce e biplan si si-a luat reject pe JP.net pentru "Categories Wrong or Missing"? lol!

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2968128

Si problema e ca mai sunt inca 5 astfel de poze pentru acelasi motiv...

Trebuie selectat "Warbird/Vintage: Depict a warbird or vintage aircraft?"

Citat :
mersi de opinii, eu cred ca e supra-saturata, acum imi dau seama. O sa ma uit mai atent, dar se poate ca pe galben si pe albastru sa existe niste clipping partial pe unul din canale. Ma duc sa injur...

Intradevar este suprasaturata si pe galben se vede cel mai bine! Injuraturi placute Razz
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 11:45

Mai, oi fi eu miop, dar asa ceva n-am mai vazut:
http://www.airliners.net/addphotos/rejections/big/APPEAL_20100430_g1272107595.2265dsc_2586.jpg

Pe motiv de editing si cu comentariul "warning issued". La appeal refuzata din nou fara alt comentariu, desi am cerut explicatii. Astia isi bat joc de noi sau au scris pe undeva prin regulament ce inseamna warning-ul asta?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

Numarul mesajelor : 4823
Varsta : 48
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 13:28

poze de genul asta sunt o gramada la ei! cred ca daca li se parea prea inchisa iti dadeau ca motiv "dark", dar asa, "warning issued". sunt vreo doi pe la astia care n-au prea multe-n la cockpit iar sefu' lor ii aproba in 99% din cazuri. mie unul, imi place poza. fac pariu ca Jetii o iau din prima ori la artistice ori la night shots!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 13:56

arianne a scris:
http://www.airliners.net/addphotos/rejections/big/APPEAL_20100430_g1272107595.2265dsc_2586.jpg

Pe motiv de editing si cu comentariul "warning issued". La appeal refuzata din nou fara alt comentariu, desi am cerut explicatii. Astia isi bat joc de noi sau au scris pe undeva prin regulament ce inseamna warning-ul asta?

iti recomand sa mergi pe forum la ei, sa deschizi un topic si sa intrebi cauza motivului..... personal nu o vad de rejectat sa nu mai zic de avertizmente...... daca este chiar un avertizment trebuie sa primesti un mail cu motivul.....

L.E. cred ca nu le plac cele trei pete deschise la culoare , de pe fuselaj, geam lateral si frontal..... merita sa incerci si sa explici eventual sa faci doar o conversie din Raw in jpg si sa pui originalul sa il vada....

Ultima editare efectuata de catre ettyus in Sam 01 Mai 2010, 14:01, editata de 1 ori
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 13:59

ettyus a scris:
daca este chiar un avertizment trebuie sa primesti un mail cu motivul.....
daca nu ma-nsel, a mai primit cineva pe aici asa un cadou... Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 14:04

dylan a scris:
ettyus a scris:
daca este chiar un avertizment trebuie sa primesti un mail cu motivul.....
daca nu ma-nsel, a mai primit cineva pe aici asa un cadou... Razz

In afar de mine geek eu am stat o saptamana pe tusa si acuma stau de inca una ca mi lene sa urc poze.... oricum warningurile astea is niste prostii si motivele pentru care le ei la fel sau cel putin asa sunt din punctul meu de vedere.....
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 14:59

ettyus a scris:
arianne a scris:

iti recomand sa mergi pe forum la ei, sa deschizi un topic si sa intrebi cauza motivului..... personal nu o vad de rejectat sa nu mai zic de avertizmente...... daca este chiar un avertizment trebuie sa primesti un mail cu motivul.....

L.E. cred ca nu le plac cele trei pete deschise la culoare , de pe fuselaj, geam lateral si frontal..... merita sa incerci si sa explici eventual sa faci doar o conversie din Raw in jpg si sa pui originalul sa il vada....

Petele deschise la culoare sunt de fapt reflexia luminii soarelui. Pe fuselaj se reflecta din "cowling-ul" motorului iar prin geamuri intra lumina, ca de-aia's geamuri Laughing

Ar fi fost mai bine sa fie soarele mai jos la orizont. Si asa am facut-o la 1/4000 si f16, daca nu ma insel, ca sa iasa negru avionul. Tks oricum pentru raspunsuri.

Am sa scriu pe forum.

LE: Dylan, e in coada si la Jeti, dar pe acolo e vreme de trandaveala se pare si mai are vreo zi...
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptySam 01 Mai 2010, 21:49

Topicul din forum aici:
http://www.airliners.net/aviation-forums/photography_feedback/read.main/349448/

Citat :
Hi,

If you didn't received the warning
email, Ill include the text here.

"Radu Dobrescu - RoSpotters,

Due to violations of our photo upload
rules and guidelines, you are being warned.
Here follows a personal message from the
screeners regarding this warning:

We don't accept Photoshop creations. It
is obvious in your upload of OE-FPM that
you have filled in the aircraft with
solid black.

Please do not upload in this manor
again, or your ability to upload will be
suspended.

Have a nice day."

If you wish further clarification, you
can indeed contact the screeners at

communication@airliners.net
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyDum 02 Mai 2010, 00:04

Ok, ai tras ceva cam tare de ea nu zic dar de aici pana la warninguri mi se pare exagerat, extraordinar de exagerat.... reject pentru edit .... ok .... am reanalizat-o si are ceva bube dar..... asta ar insemna ca eu nu trebuie sa mai urc poze la ei pentru ca personal trag tare de Black-ul din Camara Raw..... Mi se pare lipsa de inspiratie sa nu acceptii creatiile si sa nu stimulezi creativitatea..... Din pacate sunt prea obosit ca sa reusesc sa adun suficienta engleza incat sa le dau un raspuns asa cum il merita. Deacord cu editing dar doar cu atat.......
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyDum 02 Mai 2010, 06:07

Ca principiu nu-s de acord nici eu cu ei si de aceea mai am discutii cu prietenii pe tema subiectelor din fotografiile "destinate" uploadului la Airlinersi... Argumentul cu care "le inchid" gura e asta: Frate, vrei sa ai poze la ei? Respecti regula! Razz De aceea cand editez o poza, o editez in primul rand conform regulilor celor de la Anet sau JP (sau ceva pe acolo).
In rest te poti juca asa cum vrei cu luminile si umbrele...
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken

Numarul mesajelor : 3449
Varsta : 65
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMier 05 Mai 2010, 19:29

Cer si eu ajutor aici.
Am luat reject pentru "Undersharpened (Soft)" pentru poza din link-ul de mai jos si nu inteleg de ce.
As fi inteles poate oversharpened.

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2978811

Liviu
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 EmptyMier 05 Mai 2010, 19:47

shouriken a scris:
Cer si eu ajutor aici.
Am luat reject pentru "Undersharpened (Soft)" pentru poza din link-ul de mai jos si nu inteleg de ce.
As fi inteles poate oversharpened.

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2978811

Liviu

De acord cu ei. E soft red beacon-ul, drapelul si numarul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica - Pagina 7 Empty

Sus In jos

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
Sus 
Pagina 7 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 12 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: